środa, 10 kwietnia 2013

Alicja znalazła się w kropce... i kropka



Wreszcie! Niedawno, niedawno temu marzyłam o tej książce. Po delikatnej i subtelnej podpowiedzi (w postaci linka do konkretnej księgarni) udało mi się przekonać Pysia i Rysia, że bardzo chcieliby mnie obdarować tym dziełem sztuki (dosłownie!). I oto jest, voilà:

Lewis Carroll
Alice’s Adventures in Wonderland
with artwork by Yayoi Kusama
Penguin Group, Penguin Classics, 2012
ISBN 978-0-141-19730-2

Chłopakom dziękuję :-)
Książka, w oryginalnej wersji językowej, ukazała się we współpracy z Kusama Studio w Tokio i Gagosian Gallery, co ciekawe, nakładem bardzo znanego wydawnictwa Penguin, które do tej pory kojarzyłam z niedrogimi wydaniami kieszonkowymi, z klasyczną dla serii klasycznej okładką. A tutaj – niespodzianka! Słowo „artwork” użyte już na okładce (zamiast zwyczajowego „ilustrated by”) nie jest użyte przypadkowo. W istocie autorka oprawy graficznej książki miała bowiem ogromny wpływ na całokształt wizualny książki – od sposobu sklejenia tkanin na okładce (tak, tak!), przez rozmieszczenie ilustracji po skład tekstu – wielkość czcionki i umiejscowienie tekstu, co można zobaczyć poniżej:


Oglądanie książki to niezwykła podróż po kolorach, często dobranych w ciekawe zestawy kontrastowe, kształtach i niezwykłych rozwiązaniach formalnych artystki. Większość prac to abstrakcje lub ich bliskie krewne albo też bardzo niedosłowne skojarzenia:


posiedzenie sądu w sprawie kradzieży ciastek



Alicja jest chyba jedyną postacią, która ma tutaj indywidualną twarz z detalami:

Alicja

bowiem inne postaci zostały przedstawione za pomocą charakterystycznego symbolu np. Kapelusznik jako kapelusz lub Kot z Cheshire – jak widać poniżej:

 Kot z Cheshire

A tak artystka widzi krokiet u Królowej Kier:

Krokiet u Królowej

Widzicie te charakterystyczne kropki na ilustracjach oraz w tekście? Niezwykle inspirujące wydanie.

A teraz może słów kilka o autorce tej niezwykłej szaty graficznej. Yayoi Kusama urodziła się w mieście Matsumoto, w Japonii, w 1929r. W czasie dziewięciu dekad życia zawędrowała z rodzinnej rolniczej okolicy przez scenę artystyczną Nowego Jorku do nowoczesnego Tokio. W Nowym Jorku, w latach 60-tych XX wieku znalazła się w samym centrum świata sztuki, gdzie poznała Donalda Judda, Andy’ego Warhola, Josepha Cornella i Claesa Oldenburga. Jej sztuka stała się znana dzięki charakterystycznym powtarzającym się motywom kropek. Jej rozległy dorobek artystyczny obejmuje obrazy, rysunki, rzeźby, film, performance i instalacje. Jej prace znajdują się w kolekcjach najważniejszych muzeów na świecie, takich jak m.in. Muzeum of Modern Art. w Nowym Jorku, LACMA w Los Angeles, Tate Modern w Londynie, Stedelijk Muzeum w Amsterdamie, Centre Pompidou w Paryżu czy National Muzeum of Modern Art w Tokio. Po osiągnięciu sławy i uznania artystka wróciła do swojej ojczyzny. Obecnie mieszka i pracuje w Tokio.

2 komentarze:

  1. Witam,
    Znasz tę stronę na facebooku?
    https://www.facebook.com/inspire1?fref=ts
    Dla mnie cudowna!
    Olga Donigiewicz

    OdpowiedzUsuń
  2. Strony nie znałam (nie używam facebooka z powodów ideologicznych).

    Dzięki za namiary. Jest trochę takich stron, niektóre świetne, ale wolę prowadzić własne poszukiwania :-)

    Ukłony i zapraszam częściej :-)

    OdpowiedzUsuń